İSTANBUL - BURSA - İZMİR OTOYOLU (O5)

Haber Detayı

Projemizin toplam finansman ihtiyacı temin edilmiştir.

Yap İşlet Devret yöntemiyle yapılmakta olan ve dünyanın sayılı büyük altyapı projelerinden olan Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Köprüsü Dahil) projesinin dış finansman temini anlaşması tamamlanmıştır.

05 Haziran 2015 tarihinde daha önce sağlanan 2 milyar ABD Doları tutarındaki krediler refinanse edilerek, Akbank T.A.Ş., Finansbank A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. yurtdışı şubeleri ve Deutsche Bank AG Londra şubesinden oluşan 9 Banka grubu ile projenin tüm dış finansman ihtiyacını karşılamak üzere 5 milyar ABD Doları tutarında kredi anlaşması imzalanmıştır. Refinansman sonucunda projenin tüm finansman ihtiyacı karşılanmış olup, başka bir kredi paketi ihtiyacı kalmamıştır.

Bu kredi, Türkiye’de bugüne kadar altyapı proje finansmanı alanında sağlanan en büyük kredi tutarıdır. Bu gerçekleşme ülkemiz ekonomisine ve projemize olan güvenin açık bir göstergesidir.

İstanbul’u İzmir’e bağlayacak olan bu proje ile ülkemizin ekonomisine ve ulaşım hizmetlerine çok büyük katkı sağlanacaktır.

Ülkemize hayırlı olsun.

error: